Neće biti direktnih posljedica zbog rata u Ukrajini, ali se očekuje povećanje cijena


Objavljeno: 2022-03-01 11:07



Ekonomski analitičar Zoran Pavlović za BUKU kaže da BiH neće imati direktnih posljedica zbog rata u Ukrajini. Ipak, on naglašava da se očekuje nezaustavljivo povećanje cijena i da vlast mora hitno reagovati.


Foto: Zoran Pavlović

"Nećemo imati direktnih posljedica, osim po osnovu nekih nabavki, kao što je armaturno gvožđe za građevinu i slični proizvodi koji se nabavljaju prevashodno iz Ukrajine. Kad sve to sagledamo naša orjenatcija je prije svega prema EU, odnosno zemljama CEFTA-e i sa Ukrajinom i nismo imali nešto direktnih odnosa. Ono što će biti sigurno jeste da će od zavisnosti od trajanja sukoba u Ukrajini će zavisiti sve što je u vezi sa berzom.

A na berzi su žitarice, sirova nafta, čelik, plin... Tako da će doći do povećanja cijena i u BiH, jer svi trgovci gledajući cijenu sirove nafte podižu i cijene u maloprodaji ostalih proizvoda", rekao je Pavlović za BUKU.

On navodi da je sad na potezu vlast i da mora reagovati hitno.

"Mi smo u situaciji da imamo inicijativu SDP-a da se privremeno obustavi naplata akcize iz goriva. Akciza je prihod države. To je uradila Poljska i to bi mogli da prihvate i u Parlamentu BiH. To je prvi korak, a drugi je ukidanje PDV-a na gorivo. Sa druge strane imamo inicijativu SNSD-a da se smanji PDV na 10 odsto na hranu i osnovne životne namirnice,a da glavnina roba ostane na 17 odsto pri čemu bi samo na određenu luksuznu robu podigne na 22 odsto.

Tako nešto je urađeno u Poljskoj, gdje je ukinut PDV dok je u Turskoj on sad 1 odsto samo radi evidencije. Problem u BiH je što mi imamo krajnje neodgovorne ljude koji su napravili lošu političku klimu koja je nešto što asocira na predizbornu klimu, a ne nešto što građani žive. U prevodu, ako stranke koje su formirale koaliciju na nivou BiH SDA, SNSD i HDZ imaju iskrenu namjeru da pomognu građanima oni to mogu da riješe i urade u kratkom roku.

Tako da samo od svjesti tih lidera zavisi da li će se omogućiti mnogim građanima da prežive ove udare i povećanja cijena", rekao je Pavlović.

Kako kaže naš sagovornik, neće biti većih poremećaja po pitanju uvoza ili izvoza, jer je promet sa Ukrajinom mali, a sa Rusijom će se on nastaviti.

"Mi živimo u situaciji gdje je Rusija bila pod sankcijama odranije i ovo je samo proširenje tih sankcija. Pored toga, mi nemamo neki veliki nivo izvoza prema Rusiji, a nismo ni uveli sankcije pa samim tim ni izvoz u tu zemlju, kao ni uvoz. Ali, naša razmjena je mala i neće sve to uticati na našu privredu. S druge strane, sve ovo što se uvozi iz Ukrajine je upitno kako će i kad će se moći nastaviti isporučivati dok traje ova situacija.

Tako da za sad oni koji su izvozili u Ukrajinu ili su kupovali iz Ukrajine to vipe neće moći da rade. Bar dok se rat ne zaustavi. Pored toga, mi nemamo neku evidenciju koji su to proizvodi koji su predmet razmjene sa Ukrajinom pa se ne može ni znati da li će se moći nadomjestiti ta roba sa nekog drugog tržišta ili će se moći preorjentisati izvoz", kaže Pavlović.


Izvor: Buka





















Copyright © 2015-2024 Radio BN. Sva prava zadržana.

Razvoj: Slađan Milovanović.