U BiH preko 200 hiljada žiranata koji su prevareni


Objavljeno: 2021-06-05 10:53



Višegodišnja kreditna zaduženja vlasti, zadužuju i građane BiH. Preživljavanje, reprogramiranje kredita uz visoke kamate, svakodnevica je običnog čovjeka. Banke odobravaju kredite, ali često umjesto dužnika, kredit otplaćuju žiranti. Zašto je to tako i zbog čega su žiranti ogorčeni na rad banaka i sudova, govorili su gosti emisije 'Izazovi' BN TV. 


Foto: U BiH preko 200 hiljada žiranata koji su prevareni

Preko deceniju traje borba žiranata i banaka. Do sada ni jedan bankar nije krivično gonjen zato što je dao kredit nesposobnim fizičkim i pravnim licima koji nisu mogli otplaćivati svoja zaduženja. Taj teret je pao na žirate, kojih kako tvrde u Udruženju za zaštitu žiranata, u BiH ima 200 hiljada prevarenih.


"Radi se o prevari stoljeća koja nije zabilježena na ovim prostorima od kako postoji država BiH", kaže iz Udruženja za zaštitu žiranata u BiH Mika Nikić.


Prosvetni radnik u penziji, Mara Mišić, 2005 godine je potpisala mjenicu, ne znajući da banka nije ispitala kreditnu sposobnost korisnika kome je bila žirant.


"Radi se o mom rođaku koji je bio o moj kolega. On pet godina nije plaćao kredit, a banka to nikad nije provjeravala, a tek kada je on umro 2010.godine, meni su počele da dolaze opomene", kaže ona.


Žiranti podnose krivične prijave protiv banaka i sudija, a slučajevi kada uspiju u tom procesu doći do pravde, su rijetki.


"Podnijeli smo krivičnu prijavu, a Tužilaštvo nije imalo drugog izbora, jer smo imali jake argumente koje smo podnijeli, da korisnik kredita bude osuđen krivično, pravosnažno", kaže jedan od prevarenih žiranata Srđan Tekić.


"Mjenica nije propisana bankarskom legislativom, odnosno izričito je zabranjena kod odobravanja potrošačkih kredita. Parnični postupak je jedini gdje se sve može razjasniti", kaže advokat Zoran Perić.


Udruženje za zaštitu žiranata BiH tvrdi da je javna tajna koja je poznata i utvrđena, kako su krediti davani već prezaduženim klijentima, pojedincima i pravnim licima u bankrotu.


Stoga će, kako kažu, tražiti od Narodne skupštine Republike Srpske da bude sprovedena stručna espertiza svih dosadašnjih presuda.


Izvor: BN





















Copyright © 2015-2024 Radio BN. Sva prava zadržana.

Razvoj: Slađan Milovanović.