Vučić: Naša pozicija je užasna, biće i gori dani


Objavljeno: 2022-03-19 08:53



Predsednik Srbije Aleksandar Vučić istakao je večeras da je Srbija u veoma teškoj poziciji, i da više nije reč samo o politici već i ekonomija. 


Foto: Vučić: Naša pozicija je užasna, biće i gori dani

Vučić je, u emisiji „Prva tema“, na pitanje da li su se pojačali pritisci na Srbiju da podrži sankcije protiv Rusije, i da li su to tražili nedavni sagovornici iz Evrope, rekao da ne može da iznosi detalje razgovora, i da jedino može reći da sa austrijskim kancelarom Karlom Nehamerom imao potpuno drugačije teme.

Kako je rekao bilo bi neozbiljno i neodgovorno ako bi iznosio detalje razgovora sa šeficom nemačke diplomatije Analenom Berbok i skrenuo pažnju da je važno da zaboravimo priče šta se zbiva u kuluarima.



"Suština je da je Srbija u veoma teškoj poziciji, i to više nije samo politika, suštinski je i ekonomija. Ja tu vrstu zabrinutosti ne mogu da sakrijem i da hoću. Kada o tome govorim ponekad mi dođu svi drugi problemi koji se tiču naših unutrašnjih stvari i kampanja, mali, i njima se i ne bavim. Tolika je naša opsednutost onog što se dešava“, rekao je on.

Vučić je kazao da je poslednja odluka Evropskog saveta vezana za sankcije oko uvoza nafte vrlo čudna i da sada traži rešenja sa svojim timom i partnerima EU.

„To se tiče uvoza nafte, ali ne samo nafte. Ovo se tiče i mogućeg uvoza hemikalija potrebnih za rafinerije“, objasnio je on.

Potpredsednica Centra za spoljnu politiku Suzana Grubješić koja takođe učestvuje u večerašnjem razgovoru takođe smatra da situacija nije ni malo laka i navodi da se za ove tri nedelje, kako kaže, dogodilo više toga nego u poslednje dve decenije.

"Neke stvari su okrenute naopačke. Prisustvujemo razaranju i stvaranje nečeg novog“, konstatvola je ona.

Srbija, kaže, ne može da ostane po strani, na osnovu svoje geografije i da nema dileme da pritisak na Srbiju dolazi sa zapada i istoka.

"Verujem da je sada mnogo teže nego tokom Briselskog dijaloga“, primetila je ona i dodala da po prvi put govori o tome kako je bilo prilikom dogovaranja Briselskog sporazuma, i da je tada sav pritisak bio na Vučiću, kao i sada.

„Iako je tada bilo gadno i teško, sada je teže“, ukazala je ona.

Rekla je da je u Briselu bilo u pitanje čuvanja državnog suvereniteta i integriteta i kada je postignuto najbolje rešenje, kada se delegacija vratila, priseća se, svi su govorili o izdaji.

„Da odolite takvom pritisku morate da imate kičmu, hrabrost i da znate šta hoćete, šta zastupate, šta branite. Ne možete se odupreti svima u svakom trenutku, a to izgleda sada tako“, rekla je Grubješić.



Njen stav je, kaže, da Srbija nije politički neutralna zemlja, već je u procesu pristupanja EU, i ima ugovornu obavezu da se usaglašava sa zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom, ali ističe da isto tako na prvom mestu mora biti Srbija.

 

Na to je Vučić kazao „Suzana bi uvela sankcije Rusiji, ali da izvučemo nešto“.

On se složio sa Gruvbješić da u Briselu 2013.nije bilo lako, i da je sada je još teže.



Aktivista za ljudska prava, pravnik Milan Antonijević, ocenio je vezano za situaciju u Ukrajini, da je bilo nekoliko dobrih poteza Srbije, na primer galsanje u UN, ali da Srbija mora biti mnogo jasnija u svojim stavovima.

"S pravom EU očekuje usklađivanje spoljne politike. Svakog dana dobijamo izveštaje iz Ukrajine koji su zabrinjavajući. Treba građanima reći da je teška situacija. Taj korak koji EU očekuje od nas su sankcije, treba videti koje mogućnosti Srbija ima da zaštiti svoje vitalne interese“, rekao je on.

Antonijević je podsetio da je Srbija izabrala članstvo u EU kao strateški cilj.

„To nije laka pozicija. Mnogi u regionu očekuju svaki pogrešan korak Srbije i na tome zasnivaju kampanju. Treba dobro izvagati, ali biti i odlučan, a građanima jasno reći koji su pravci Srbije, da je evropski put jasan pravac“, zaključio je on.

Vučić o sankcijama: Rekao sam da mogu samo mir da garantujem

Predsednik Vučić je izjavio kada je reč o pritiscima na Srbiju da uvede sankcije Rusiji, da je "na najtežem mestu i u najtežem razgovoru" rekao da može samo da garantuje mir i da neće podržavati secesiju bilo gde u regionu.

Vučić je, na pitanje kakvu odluku Srbija sada treba da donese i da li je tačno to što tvrdi Zdravko Ponoš da ima saznanja da je on obećao Zapadu da će uvesti sankcije Rusiji odmah posle izbora, odgovorio pitanjem da li je Ponoš "intimus" zapadnih ambasadora pa ga obaveštavaju o tome.

"Kako i na osnovu čega", zapitao je Vučić i dodao kako to da se Ponoš kreće u tim krugovima pa ima saznanja, kada nije bio visoki funkcioner nijedne partije.

Vučić je rekao da svi koji ga poznaju dobro znaju da on nije tako nešto obećao.

"Jedino što sam rekao, na najtežem mestu i u najtežem razgovoru je bilo - garantujem vam mir, što se tiče umešanosti Srbije u bilo šta što može da se zbiva na prostoru Zapadnog Balkana. Ni na koji način nećemo podržavati secesiju bilo gde u regionu samo zato što tamo žive Srbi. Čuvaćemo granice u skladu sa međunarodno-javno pravnim normama. Hoćemo napredak ekonomije i da Srbija ide napred, hoćemo što više investicija, i imate moju reč", naveo je Vučić.

Predsednik je istakao da svi u svetu znaju da njegova reč znači više nego kada se stavi potpis i pečat.

"A onda sam dodao, a za ovo o čemu mnogi govore, a neću da kažem da li je bilo u direktnom razgovoru sa njom (šeficom nemačke diplomatije) - za tako nešto (sankcije) nisam spreman da vam pružim garanciju", rekao je Vučić.

Naglasio je da je njegov posao da štiti interese naroda i da bi voleo kada bi moglo nebo da se sruči na njega, a ne na našu zemlju.

"Vi ne razumete šta se zbiva, to ne mogu da vam objasnim, to nisam nikad doživeo", kazao je Vučić.



Napomenuo je da niko ne zna šta sutra nosi i da će biti najteža situacija u svetu od 1945. godine.

"Ovo danas je dečija igra u odnosu na ono što će se desiti kada Marijupolj padne i dese još neke stvari", dodao je on.

Situacija užasna, dani koji slede biće samo gori

Naša pozicija je trenutno užasna, izjavio je Vučić, a u vezi sa krizom u Ukrajini, i istakao da je suštinsko pitanje - da li neko želi prekid rata, uz kompromis, ili želi pobedu, dodajući da ga plaši to što će naredni dani i nedelje biti samo gore.

Govoreći o pritiscima koje Srbija trpi, a prisećajući se 2013.godine, kada je potpisan Briselski sporazum, Vučić je rekao da je tada bio veliki pritisak na Beograd da u tom dokumentu budu i dve tačke - da Kosovo postane članica UN i da broj albanskih policajaca na severu KiM budu u odnosu na srpske 76 prema 33.

“Bio je veliki pritisak, tadašnji premijer i dvoje ministara su prihvatili. Pritisak je bio težak. Suzana Vasiljević je ušla i rekla mi da će mi to uništiti život, karijeru, zemlju, sve... Gotovo sam sam doneo drugačiju odluku, uz dvojicu Srba sa Kosova i Marka Đurića i odbili smo. I na kraju, i pored pritisaka, oni su prihvatili da sporazum bude bez te dve tačke”, rekao je Vučić.

Dodao je da to nije uradio jer je bio hrabriji, već zato što je procenio, uprkos pritiscima, da to možemo da izguramo, i to je, kaže, bila racionalna procena da se to može.

“Danas su stvari mnogo teže”, rekao je Vučić.

Govoreći u sukobu u Ukrajini, a praveći paralelu sa sukobom u bivšoj Jugoslaviji, Vučić je primetio da mi uvek pronađemo krivca u nekom drugom, ali je za ratni sukob, kako god da se dogodi, uvek, pa makar i sa 1 odsto krivice, potrebno dvoje.

“Ako mi kažete da Milošević nije kriv za Rambuje, nije. Verovatno niko ne bi prihvatio pritisak. Ne mogu da ga krivim za sukob, ali je njegova obaveza, kao predsednika, bila da izračuna posledice i danas bih isto rekao i Putinu i Zelenskom, da li ste izračunali posledice?”, rekao je Vučić.

Upitao je da li je nešto moralo da traje 78 dana, ili smo pogrešno čekali da se neko umeša, te da li i danas u Ukrajini neko računa da će neko drugi da se umeša, a na kraju će isti sporazum da se postigne, samo će zemlja da bude više devastirana nego danas.

“Ključno je pitanje, i to sam postavio svima, a jedan sam od retkih koji je govorio da će se ovako desiti - hoćete li prekid rata ili pobedu? Plašim se da niko nije spreman na prekid uz kompromisno rešenje, već da svi žele pobedu”, ukazao je Vučić.

Zato je, kaže, zabrinut, i plaši se da će sve biti samo lošije, a dan ili nedelje pred nama samo gore, što će za nas biti teško.

“Naša pozicija je trenutno užasna”, rekao je Vučić, dodajući da nafte imamo dovoljno, ali da je recimo problematično i hoćemo li imati hemikalije u Rafineriji za preradu nafte, budući da je ruska.



“Imamo dovoljno nafte, nabavili 34.000 tona dizela, 40.000 sirove nafte, plus još benzin, avio gorivo, 25.000 tona mazuta i do čepa ćemo da napunimo i poslednje skladište. Imamo gas, to je borba na dnevnom nivou, uspevamo, ali brinemo šta će biti sutra”, rekao je Vučić, dodajući da ludilu više nema kraja.

Razlog za to vidi u činjenici da niko ne čeka pobedu, već poraz i slom drugog - Rusija Zapada, Zapad slom Rusije, Ukrajina čeka da se Zapad umeša, a svi manji stradaju.

Dodao je da i hrane ima dovoljno, uz primedbu da je Egipat, čijeg predsednika očekuje u poseti Srbiji, ima problem jer su najveći uvoznici, a nema pšenice iz Ukrajine, ni Rusije.

“Zato sam protiv 'tri karte za Holivud'… Moramo da se bavimo svojim teškoćama, i to je važnije nego da budemo ideološki na jednoj ili drugoj strani”, rekao je Vučić.

Dodao je i da je Rusija u poslednjih deset godina uvek bila na strani Srbije, a uvođenjem sankcija, naša zemlja se dovodi u situaciju da izgubi jedinog saveznika u Savetu bezbednosti UN, uz Kinu koja nikad nije bila protiv Srbije.

“Ne smete takve stvari da zaboravljate”, rekao je Vučić.


Izvor: Tanjug





















Copyright © 2015-2024 Radio BN. Sva prava zadržana.

Razvoj: Slađan Milovanović.