Zapaljiva retorika itekako zabrinjava sve građane


Objavljeno: 2022-03-12 09:36



Da li se refleksija ukrajinske krize može preliti na Bosnu i Hercegovinu? Sagovornici u emisiji 'Izazovi' navode da je potrebno da tri politička lidera tri naroda u BiH da pozovu na dijalog i smirenost. Upozoravaju da bi bilo kakav veći sukob na tlu Bosne i Hercegovine mogao da preraste u regionalni rat koji bi mogao gurnuti Evropu i svijet u nuklearni rat. 


Foto: Zapaljiva retorika itekako zabrinjava sve građane

Zapaljiva retorika, ratnohuškačka koja se naročito ovih dana može čuti u visokim političkim krugovima u Sarajevu itekako zabrinjava sve građane.

 

- Sasvim je za očekivati da će građani biti uplašeni, ali smatram da velikim silama – NATO-u, SAD-u i Rusiji nije u interesu da dođe do rata. Rat u Bosni i Hercegovini ne bi se završio samo bosansko-hercegovačkim sukobom, ako bi do njega došlo. To bi bio rat koji bi bio regionalnih razmjera, rat koji bi možda gurnuo Evropu i svijet u nukelarni rat. Siguran sam da nikom nije do toga, jer rane od prošlog rata su još tu, rekao je predsjednik Evropskog pokreta u BiH Predrag Praštalo.



Međutim, ima i onih koji strahuju od eventualnih incidenata na tlu Bosne i Hercegovine.

 

- Ne isključuje mogućnost da pojedine grupice, ljudi koji ne misle svojom glavom, naprave izolovani incident. Zbog toga, u ovom momentu je bitno da tri lidera tri naroda u Bosni i Hercegovini pozovu svoje narode na dijalog i smirenost. Da li će kojekakva izjava Dodika ići u tom smjeru straha, mislim da je to jedna nemoć. To mislim i na lidere koalicije SNSD-a, HDZ-a i SDA koji su bez snage da rješavaju osnovne životne probleme, navodi Slobodan Vasiljević, magistar elektrotehničkih nauka.

 

Vasiljević ukazuje da nije vrijeme za prikupljanje političkih poena, već za konkretne poteze. On navodi da se ne može čekati do kraja mjeseca na interventne mjere, jer cijene energenata i namirnica vrtoglavo rastu.

 

- U Republici Srpskoj nemamo robne rezerve, ne radi rafinerija, nemamo rezerve nafte i naftnih derivata, osnovnih životnih namirnica. Imamo tako nizak životni standard građana da za prosječnu platu se može kupiti svega 300 litara goriva, a za jednu prosječnu penziju oko 100 litara ulja, ukazuje Vasiljević.

 

Mlinari ukazuju da nije vrijeme za paniku, te da će biti dovoljno bar pšenice i brašna, jer, kako tvrde, pomoći će Srbija.

 

- Predsjednik Srbije je dao obećanje da će pomoći Bosni i Hercegovini. Nakon takvih najava, usuđujem se da kažem da nikakvih problema ne bi trebalo biti sa snabdijevanjem brašna u BiH dok imamo dotok pšenice, rekao je Ivica Majić, suvlasnik kompanije mlina “Majić” iz Odžaka.

 

600.000 hektara je obradivih površina u BiH, to je fabrika hrane na otvoreno, tako da građani ne bi trebali da brinu da može doći do nestašice osnovnih životnih namirnica, poručio je jedan od vodećih mlinara u BiH.

 


Izvor: BN





















Copyright © 2015-2024 Radio BN. Sva prava zadržana.

Razvoj: Slađan Milovanović.